Telsiz haberleşmesi iletişimi, Elektromanyetik dalgalar kullanılarak verilerin bir noktadan diğerine gönderilmesi iletilmesi işlemine verilen genel tanımdır. Elektromanyetik dalgalar yardımıyla çalışan cihazlara telsiz denir. aynı şekilde, elektromanyetik dalgalarla çalışan birçok cihaz bulunmaktadır. Telsiz sözcüğü genel olarak, kara, hava ve deniz haberleşmesinde kullanılan sistem ve cihazlar için kullanılır. Telsizler, cihazlara göre; el, araç, sabit ve röle telsiz cihazları olarak gruplandırılabilirler. Telsizler ayrıca, çalışma frekanslarına göre, HF, VHF UHF olarak üçe ayrılabilir. Tüm bu gruplandırmalardan farklı olarak özel kullanım amaçlarına yönelik telsiz sistemleri de vardır. Telsiz cihazlarının kullanılacağı arazi durumları veya biçimleri ve haberleşme mesafesi, frekans bantlarının seçiminde etkili olmaktadır. Buna göre UHF bandında çalışan  telsiz sisteminde haberleşme mesafesi şehir içi birkaç km ile sınırlıyken, HF bandında kullanılan özel cihazlarla kıt'alar arası haberleşmeden bahsetmek mümkündür. Telsiz cihazları, telsizin kendisi, güç kaynağı ünitesi, anten, anten kablosu ve mikrofon gibi bazı parçalardan oluşur. Bir telsiz cihazı temel olarak şu bölümlerden oluşur:
Alıcı bölümü,Verici bölümü, Çıkış ya da Güç katı, Kontrol bölümü, Sentezör,Ses çıkış katı, Ara frekans katı bölümü

Genel olarak Telsiz cihazları, çalışma frekanslarının belirlenmesinde kullanılan teknikler, modülasyon tipleri, bant genişlikleri gibi birtakım teknik özellikler yönünden de farklı özellikler gösterirler. Bir telsiz haberleşmesinin varlığından söz edebilmek için, aynı frekanslarda çalışabilen, teknik özellikleri birbirinin aynı olan en az iki cihaz gereklidir.telsiz sistemlerinde cihaz sayısı istenildiği kadar çoğaltılabilinir. Haberleşme, verici konumundaki (gönderme yapan) cihazdan çıkarak kablo ve anten aracılığıyla boşluğa yayılan elektromanyetik dalgaların, alıcı durumundaki cihazın anteni ve kablosu yoluyla alıcı cihaza (dinleme yapan) ulaşması şeklinde olur. Bu iletişim mesafesi kullanılan telsizin çıkış gücüne ve kullanılan yerin coğrafi durumuna göre değişkenlik gösterir. şöyleki 4 w uhf  bandında çıkış yapan bir el telsiziyle şehir içinde ki bu şehrin yapısına göre değişir ancak birkaç KM görüşme sağlayabiliyorken düz bir arazide bu mesafe 50 km ye kadar çıkabilir. Genel olarak şunu söyleyebiliriz. Her iki telsiz antenleri arasına ne kadar çok kütle girerse frekansın gücün iletimi zorlanacağından bir zayıflama olacak ve mesafese o denli azalacaktır. Bu durumundan dolayı haberleşme mesafesinin daha uzun olması istenilen durumlarda devreye repeater röle cihazı girer bu cihaz iletişim sağlanacak alanın orta noktalarda yüksek bir yere kurulur ve aktarıcı görevi görür tıpkı bir axes point gibi bu şekilde kurulmuş röleli telsiz sistemlerinde görüşme mesafesi röle cihazının kurulmuş yerin konumuna ve yüksekliğine göre değişmekle beraber yaklaşık olarak 100 km ye kadar iletişim sağlanabilir.

VHF telsiz frekansı nedir?

Vhf  karasal telsiz haberleşmesinde daha çok eskiden kullanılan bir frekas bandıdır. 136 mhz ve 174 mhz  fekans bandı içinde olmak üzere frekans kanalları kullanılır. Günümüzde daha çok doğu illerindeki belediyelerde kullanılmakla beraber bazı kamu kurum ve kuruluşları da bu frekans bandını kullanmaktadırlar. Avantaj ve dezavantajından bahsetmek gerekirse; avantajı düz arazilerde dah iyi bir performans gösterir buna rağmen şehir içi ve bina içi telsiz haberleşmesi için pek uygun değildir. Ayrıca vhf bandında deniz telsizleri de kullanılmaktadır. deniz telsizleri için vhf bandında özel ayrılmış uluslararası frekanslar vardır ve bu kanallar marin telsizlerde kullanılır.


UHF telsiz  frekansı nedir?

Günümüzde Uhf  karasal telsiz haberleşmesinde yoğun olarak kullanılan bir frekans bandıdır.400mhz - 470 mhz aralığındadır. uhf frekans bandının içinde 446.00625 mhz ve 446.19375 mhz fekans bandı pmr 446 lisanssız telsizler için ayrılmıştır ayrıca amatör telsizcilik faaliyetleri için de bir frekans bandı mevcuttur 430 mhz ve 440 mhz frekansları amatör telsizcilik dernekleri için ayrılmıştır. Bu frekans bandının avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek gerekirse uhf fekans vhf frekansa göre şehir içi ve bina içlerinde daha performanaslı çalışmaktadır. Öte yandan geniş düz arazilerde ise performansı pek iyi değildir. Bundan dolayıdır ki telsiz iletişiminde frekas bandı seçimi önem teşkil etmektedir. 

PMR TELSİZ NEDİR?         

PMR private mobile radyo tanımının baş harfleridir. BTK tarafından ve Avrupa standartları çerçevesinde Avrupa ülkelerinde PMR 446  446.00625 MHZ – 446.19375 MHZ Frekas aralığında izne tabi olmadan herkes tarafından kullanıma açık frekaslar ve bu amaçla üretilen el telsizleri de aynı şekilde herkes tarafından izinsiz ruhsatsız bir şekilde kullanılan ürünlerdir sistemlerdir. Türkiye pazarında da özellikle güvenlik firmalarının rağbet ettiği PMR el telsizi artık bir çok alanda da kendini göstermeye ve adından söz ettirmeye başladı. Basit kullanılabilirlikleri yanında gelişmiş bir çok özellikleri ile göz doldurmaları ve özellikle de herhangi bir ruhsat veya belge gibi izin gerektirmeden satın alınabilmeleri ve kullanılabilmeleri bu ürünlere olan rağbeti arttırmıştır. Avantajlarının yanında bazı dezavantajları da mevcuttur bu ürünlerin Çok sayıda kullanıcı frekans bandını ortak kullanmaktadır. Görüşmelerin dar bir frekans aralığında bulunması ve 8 ana kanalın alt kanallara bölünmesiyle kullanıldığından bazen konuşmalar başka bir kanala da sarkması mümkündür yani hernekadar şifrelerle bölünmüş olsalar da ortak fekans ve kanallar kullanıldığından bazen frekansların karışması mümkün olmaktadır.

PMR kullanmak için lisans gerekli midir?

Hayır, Türkiye’de PMR kullanmak için herhangi bir ruhsat gerekmemektedir. PMR’lar, birçok Avrupa ülkesinde serbest olarak kullanılmakta ve Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü (ETSI 300 296) spesifikasyonlarına uygun olarak üretilmekte olup, ülkemizde "T.C. Telekomünikasyon Kurumu Onaylı"dır. Ancak, Avrupa dışında kullanılmakta olan (Amerika, Kanada, Yeni Zelanda, ve Güney Afrika) telsizler ülkemizde satışı yapılan PMR telsizlerle aynı gibi gözükse de, bunlar değişik frekans ve kanallarda çalışmakta olup, Türkiye'de satışı ve kullanımı kanunen yasaktır.

Türkiye’de kullanılmasına müsaade edilen bu maksatlı telsizlerin hepsi PMR sınıfındaki telsizlerdir ve  çıkış gücü 500 mW olanların ithalatına yasal olarak müsaade edilmektedir. Bunlar T.C Telekomünikasyon Kurumu ’nun TGM-STK-001 yönetmeliğine uygun olarak UHF 446 MHz. frekans bandında çalışan modeller olarak sınırlandırılmışlardır. (Detaylı bilgi için bakınız KET Yönetmeliği)

PMR görüşme mesafesi ve bunu etkileyen faktörler nelerdir?

Bir telsizin görüşme mesafesi için sadece çıkış gücü, anteni veya diğer özellikleri olarak değerlendirmek mümkün değildir. Engeller, manyetik alanlar, görüş açısı veya yüksekliği gibi bir çok etken bunda parametreleri değiştirmektedir. 500 mW'lık bir telsizin menzili ise coğrafi koşullara bağlı olarak en iyi 4-6  km.'dir. Şehir dışı düzlük yollarda 3-4 Km. mesafede diğer araçtaki arkadaşınız ile de konuşabilirsiniz. Şehir içersinde, bina, mesken ve engellerin yoğunluğuna göre mesafe ortalama 2-3 km ye dakar düşebilmektedir.

Daha uzak mesafelerle iletişim için çatı/harici anten kullanabilir miyim?Ülkemizde kullanımına izin verilen cihazlara ait antenler cihaz üzerinde orijinal anteni ile gelmektedir. Diğer yandan yönetmelikte de cihazın antenleri tümleşik olarak tanımlanarak belli bir standarda bağlanmıştır. O nedenle ek kablo veya harici anten ile uzatma, ilave gibi hususlar uygun değildir.

Kullanım alanları nelerdir?

Abell  Markasının Türkiye tek yetkili dağıtıcısı Marmara iletişim elektronik ltd şti’nin  piyasaya sunduğu sağlam, ergonomik  ve aynı zamanda performanslı PMR el telsizlerinin kullanım yerlerinden bazıları şunlardır.

*  İnşaat Şantiyeleri     
*  Çeşitli bina içi kullanımlar
*  Çeşitli fuar, konferans, müsabaka organizasyonları         
*  Siteler
*  Okullar, kreşler
*  Spor salonları, sahalar
*  Oteller, tatil köyleri
*  Otopark işletmeleri
*  Süpermarket çalışanları
*  Arama-Kurtarma Grupları
*  Ambarlar
*  Bilardo, bowling vb. oyun salonları
*  Lokantalar
*  Asansör firmaları
*  Çeşitli fabrika içi kullanımlar
*  Gece klüpleri, barlar
*  Harita / Kadastro hizmetleri
*  Doğa yürüyüşleri sırasında gruplar arası haberleşme
*  Alışveriş merkezinde, spor karşılaşmalarında aile veya arkadaşlarınızla irtibat kurmak
*  Bir binanın ayrı katları arasında iletişim sağlamak
*  Başka bir arabada seyahat eden arkadaşlar ile irtibat kurmak
*  Parka giden çocuğunuzla iletişim kurmak
*  Yazlık veya bahçeli evlerde iletişim kurmak
*  Her türlü hobisel faaliyet (Modelcilik, yürüyüş , balıkçılık, kamp, bisiklet-motosiklet, 

Genel olarak  el telsizlerinin özellikleri nelerdir?

hemen hemen tüm marka ve modeller birbirine çok yakın özelliklerdedir. yanız seçim yapmadan önce kullanım alanınıza göre ürün istemeyi ve seçmeyi ihmal etmemelisiniz Almadan önce kontrol etmeli ve satıcıya danışmalısınız. Ülkemizde de satışı yapılan PMR 446 tip el telsizlerinde belirgin özellikler şunlardır. Kullanım alanınıza en uygun özellikleri taşıyan model ve markayı tercih edebilirsiniz.

*  Modülasyon tipleri : FM (F3E)
*  Ortalama 210-350 Gr. ağırlık
*  (12dB SINAD) : 0.159µV duyarlılık
*  38 (67.0-250.3Hz) CTCSS ton frekansı
*  ±2.5kHz, ±5.6ppm frekans kararlılığı
*  12.5kHz/20 kHz/25 kHz kanal aralığı
*  Titreşimli uyarı özelliği
*  Bebek telsizi olarak kullanım özelliği
*  Aynı anda iki kanal takibi özelliği
*  Dahili görüşme (Intercom) özelliği
*  Kanal ve frekans tarama 
*  Sesle iletime geçme (VOX), 
*  Toz koruma ve suya dayanıklılık ıp-54-55 
*  Otomatik güç tasarrufu 
*  Otomatik kapanma ve batarya koruma özelliği
*  Tuş kilidi
*  Harici kulaklık-mikrofon girişi
*  Çağrı uyarısı
*  Anlaşıldı doğrulama sinyali 
*  Tuşlama tonu
*  CTCSS ve DSC özelliği
*  Suya dayanıklılık IP54-55 

PMR tercihimde hangi markayı tercih etmeliyim?

tabiki Bu konu tamamen müşterinin tercihinize kalmakla birlikte, kullanım alanınızda gerek duyduğunuz özellikleri tercih ettiğiniz markanın karşılayıp karşılamadığına çok dikkat etmelisiniz. Ucuz veya pahalı ya da çok fonksiyonel bir PMR 446 lisanssız el telsizi seçimi elbette doğru bir karar değildir. Satın almadan ürünün sizin ihtiyaca uygun olup olmadığını sorgulamanız gerekir, satın aldıktan sonra satıcı sizinle ne denli ilgilenecek ürün arızalandığında tamir yaptırabilecekmisiniz servis hizmetleri nasıl olacak gibi bilgilerin de araştırılması gerekir.

Telsizlerde Batarya ve kullanım durumları nedir?

herkesin olduğu gibi sizinde Muhtemelen bir cep telefonunuz vardır.  Kullanım durumunuza göre nasıl şarj edildiği konusu hakkındaki bilgiler aynı şekilde benzerlik söz konusudur. Çok gönderme yapmanız, veya almada uzun süre açık tutmanız, vibrasyon, VOX, otomatik güç koruma özelliklerinin aktif olup olmaması kullanım sürenizi değiştirecektir. Örnek vermek gerekirse Abell DPMR dijital lisanssız el telsizi 18 saat kullanım pil ömrü ile ve uzun mesafe görüşme performansı ile dikkati çeken beğenilen ve çok satılan bir ürünümüzdür.

Telsiz Bakım gerekir mi, nasıl yapabilirim, nelere dikkat etmem gerekir?

Tüm kullandığınız diğer elektronik cihazlar gibi telsizler tabiki arızalanabilen cihazlardır. Bu yüzden  siz yine de telsizinizi ısı, sıvı teması darbe gibi fiziki durumlardan korumaya çalışınız ürün ekranlı bir ürün ise ekranlarını doğrudan güneş ışığına maruz brakmamalısınız. Mümkünse bir taşıma kılıfı veya bel klipsi ile kullanmanız durumunda düşürme vb. gibi nedenlerle hasar görmesini en aza indirmiş olursunuz. Normalde piyasada taşıma kılıfı pek bulunmaz DPMR, freetalk, N power gibi sattığımız lisanssız el telsizleri için özel kılıf ürettirdiğimizden dolayı şirketimizde bu kılıfları bulabilir ve kullanabilirsiniz bu sayede telsizinizi korumuş olursunuz.

Genel olarak Temizlik ve bakımda ilk kural telsizinizin kapalı biçimde bulunması ve mümkün ise bataryasının çıkarılmış halde  olmasıdır. PMR 446  el telsizinizi temizlemek için sakın alkol, sprey/sıvı deterjan veya bunlara benzer temizlik maddeleri ya da asit  ihtiva eden maddeler kullanmayınız. Aksi kullanımlarda bu maddeler telsizinizin içine sızdığında elektronik devrelere zarar vermektedir. Bu tür uygulamalar da ürününüz garanti kapsamı dışında tutulmaktadır. En uygun temizlik hafif nemli bir bez ile yüzey temizliğini yapmak ve akabinde kurulamaktır.

özellikle Yağmurlu havalarda veya bakım esnasında telsizinizin üzerinde bulunan çeşitli konnektör (mikrofon, harici anten, kulaklık, şarj vb) kapakçıklarının kapalı olmasına özen göstermeyi de unutmamalısınız aksi taktirde bu kısımlardan sıvı girebilir ve telsizinizin elektronik kısımlarına zarar verebilir.

Telsizlerin önemli parçalarından biride  antendir. Antenden tutarak taşımak, gereksiz zorlama ve bükmeler antene zarar verebildiği gibi alma ve gönderme hassasiyetinizde de önemli ölçüde hassasiyet kayıplarına  neden olabilir. Yine antenlerin yerinden çıkarılarak bilinçsizce yapılan veya uygun olmayan harici anten uygulamaları da konnektöre zarar verebileceği gibi çıkış katı devre elemanlarına da zarar vermeniz olasıdır. Bir çok kişi daha uzun antenin daha iyi kazanç sağlayacağını düşünse de aslında bu çok yanlış bir düşüncedir. Bu tür profesyonel firmalarca üretilen telsizlerin antenleri o cihazla en uygun şekilde çalışacak, en uygun gönderme ve alma kararlılığı sağlayacak şekilde belli bir matematiksel formüle göre dizayn edilmişlerdir üretilmişlerdir.

Her zaman size verilen orijinal şarj aletini ve tavsiye edilen pil/bataryayı kullanmaya özen gösterin. Farklı ürünleri denemeye kullanmaya  kalmayın.

İlk aldığınızda heyecanınızı frenleyerek kullanım kılavuzunda yazılı ilk şarj sürelerine uyun (Muhtemelen bu süre 12-16 saat arasındadır). Daha kısa sürede dolu ikazı verse de fişten çıkarmayın veya çıkarıp yeniden takmayın. mümkün olduğunca bataryalarınızı tam bitirerek sonra yeniden şarja takmaya özen gösterin. Zaten zaman içinde kullanım durumunuza göre kendinizi muhtemel şarj zamanına göre ayarlayabilirsiniz. Eğer varsa yedek pil ya da batarya bulundurmanız acil durumlar için sıhhatli olacaktır. Batarya veya pillerinizi kullanmamış olsanız 2 ayda bir şarj etmeyi unutmayın.

Mobil olarak bir araçta veya motosiklette kullanılabilir mi?

Evet kullanılabilir. Motosiklet bisiklet gibi özel kullanımlar için çeşitli firmalar özel donanımlar geliştirmişlerdir. Bu sayede kaska monte edilerek rüzgar sesinden etkilenmeden veya ellerinizi kullanmadan da VOX özelliği ile gerek haberleşme ve gerekse dahili haberleşme yapmak mümkündür. Bu tür kullanımlarda mikrofon üzerindeki sünger doku nispeten de olsa rahatsız edici rüzgar sesini engellemektedir. Mobil uygulamalar için bir çok ek donanım biraz pahalı da olsa daha profesyonel yaklaşımlar sergilemektedir. Intercom gibi kablolu dahili görüşmelerde kablo karmaşıklığının önüne geçilmesi için kablosuz sistemler (Bluetooth özellikli) mevcuttur.

Bilgisayar, GPS veya paket radyo ve diğer birimler ile uygulama geliştirilebilir mi?

Bilgisayarınızın ses kartı kullanılarak PMR ile bir takım uygulamalar geliştirilebilir. Örneğin PMR el telsizleri ile paket radyo çalıştırılabilir ya da e-QSO software vers. 3.0 gibi yazılımlarla ve yine ses kartı veya küçük arabirimler ile PMR el telsizleri bilgisayar İnternet bağlantısını kullanarak dünyadaki diğer PMR telsizler ile görüştürebilirsiniz. 
Bunların yanında ses ve mikrofon girişleri kullanılarak çeşitli çevre birimleri (müzik çalarlar, walkman, discman vb.) gibi bağlanması veya gerekli alt yapı/tekrarlayıcılar mümkün olduğunda GPS uygulamaları da geliştirmek mümkündür. PMR kullanarak araba alarmı yapanlar bile mevcuttur. Ayrıca aircorder cihazı kullanılarak telsiz konuşmalarınızı kayıt altına alabilirsiniz. 

Telsizin yaydığı radyasyon zararlı mıdır?

Genel olarak Radyasyon kelimesi bile başlı başına ürkütücüdür. Bunun altında yatan sebeplerden birisi de şüphesiz neredeyse bu kelime ile özdeşleşmiş bazı hastalıklardır. Evinizdeki bir lambanın, TV ya da bilgisayar monitörünün ya da iş yerinizdeki bir fotokopi makinesinin bile belli oranlarda radyasyon yaydığı düşünülürse PMR telsizlerde böyle bir şey söz konusu değildir demek pek de akla mantığa uygun düşmeyecektir. Radyasyon konusuna değinildiğinde çeşitli kuramlar ve etki mesafeleri öne sürülmektedir. Bu açıdan baktığınızda sanırız cep telefonları ilk sıralara girmektedir, çünkü doğrudan baş bölgesine dayalı olarak kullanılmaktadır. Oysa bir el telsizi ona göre nispeten belli bir uzaklıkta ve kısa aralıklarla kullanılmaktadır. Bir cep telefonunun 2 Watt’lık çıkışı ile bir amatör el telsizinin 5 Watt veya bir PMR’ın 0,5 Watt gibi çıkışları elbette aynı değildir. bir el telsizinin normal genel kullanım sürelerinde radyasyon açısından pek zararlı olacağı düşünülmez.

Telsizlerin üretim kalitesi azda olsa radrasyon yayma seviyelerini etkilemektedir. Nasıl cep telefonu alacağımız zaman seçim yapıyorsak telsiz alırken de SAR değeri düşük olan kaliteli üretilmiş ürün seçmenizde fayda olacağı görüşündeyiz çünkü uzun süreli kullanımda çok azda olsa radyasyona maruz kalına biliniyor. teknoben telsiz ürünleri üretiminde SAR değerleri de dikkate alınarak en iyi şekilde ekranlama yapılarak üretildiği için düşük SAR değerine sahiptir ve güvenle kullanabilirsiniz. Size tavsiyemiz özellikle kaçak yollardan gelmiş ne olduğu nasıl üretildiği CE belgesi bile olmayan veya sahte CE belgeli cihazları satın alıp kullanmamanız. Ayrıca sonradan teknik servis batarya ve aksesuar temini de yapamayacağınız veya pahalıya yapabileceğiniz  ürünler yerine Türkiye de  ithalatçısı olan yasal olarak satılan  yedek parçası ve servisi buluna garantili telsiz markalarını seçmenizde büyük yarar vardır. Teknoben bu konuda size tam destek vermeye hazır bir distribütör firmadır. Bilgilendirmemizin yararlı olacağını ümit eder sizleri şirketimizde ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek isteriz.